Práca v zahraničí je medzi Slovákmi veľmi obľúbená. Mnohí sa však pri prvej ceste do zahraničia za účelom práce popália. Pripravili sme pre vás krátky zoznam vecí, na ktoré nezabudnúť pred odchodom na dlhodobý pobyt do cudziny.

Prípravu na dlhodobý pobyt v zahraničí si určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Celý proces môže zabrať aj niekoľko týždňov.

Základnou radou pred vycestovaním do zahraničia za prácou je samozrejme naštudovať si o krajine, v ktorej budete pracovať, čo najviac. Určite sa oplatí zaznačiť si kontakty na najbližší konzulát alebo veľvyslanectvo Slovenskej republiky.

Ak plánujete vycestovať v rámci Európskej únie, pracovné povolenie potrebovať nebudete. Určité povinnosti vás však predsa len neminú.

V prvom rade budete potrebovať vybaviť registráciu pobytu a taktiež registráciu do miestneho zdravotného a sociálneho systému. Pred svojím odchodom sa taktiež nezabudnite odhlásiť zo Sociálnej poisťovne na Slovensku. Rovnaké pravidlá platia aj pre zdravotné poistenie. Poistený musíte byť vždy v štáte, v ktorom pracujete.

Každá krajina má navyše svoje špecifiká, ktoré sa oplatí zistiť ideálne už pred vstupom do krajiny. Napríklad vyplnením formuláru P86 sa viete vo Veľkej Británii vyhnúť vysokým zrážkam dane zo mzdy.

Pred vycestovaním si určite vytvorte aj finančnú rezervu, z ktorej uhradíte v zahraničí všetky veľké alebo nečakané výdavky. K prvej výplate sa často dostanete až po 2 týždňoch až 1 mesiaci od nástupu do práce.

Ak je to možné, skúste sa predom naučiť aj základy miestneho jazyka. Uľahčí vám to orientáciu v prvých dňoch.

 

Aké dokumenty si nezabudnúť

Pred vycestovaním do zahraničia za účelom práce je dôležité myslieť na niekoľko dokumentov, ktoré od vás môže vyžadovať váš budúci zamestnávateľ. O konkrétnych potrebných dokumentoch sa musíte, samozrejme, individuálne informovať priamo u zamestnávateľa, no z našej skúsenosti k takýmto dokumentom najčastejšie patria:

  • dokument potvrdzujúci vaše vzdelanie preložený v úradnom jazyku krajiny, do ktorej sa chystáte vycestovať (sem sa rátajú diplomy a odborné certifikáty potvrdzujúce skúsenosti v odbore)
  • aktuálny výpis z registra trestov

Po ruke by ste mali mať aj:

  • platný cestovný pas alebo občiansky preukaz
  • kópiu pracovnej zmluvy
  • cestovné poistenie v prípade, ak ešte nemáte v zahraničí zabezpečenú prácu