Práca v Česku vždy bola, a stále aj je, pre Slovákov veľmi atraktívna. Môže za to najmä absentujúca jazyková bariéra a čiastočne aj spoločná história, ktorú máme s týmto národom.

Hlavným lákadlom práce za hranicami, v Českej republike, je však určite vidina lepších platových podmienok. Podľa českého Ministerstva práce pracuje v krajine až viac než 200-tisíc Slovákov. Nárast počtu pracujúcich Slovákov v Česku sa však za posledné roky spomalil.

„Vývoj priemerného počtu reakcií na české ponuky práce je prekvapujúci aj vzhľadom na fakt, že v roku 2019 evidoval portál (Profesia.sk) najnižší počet ponúk za posledné roky,“ uviedol zástupca spoločnosti Profesia.

Podľa údajov z analýzy portálu Profesia vyplýva, že záujem Slovákov o prácu v Česku rok čo rok opadáva. Kým ešte v roku 2018 reagovalo na pracovný inzerát ponúkajúci prácu v Česku priemerne 18 ľudí, v roku 2020 je tomu už iba 8 uchádzačov. Môže za to konkurencia z Rakúska a Maďarska.

Kým na pracovné inzeráty na prácu v Rakúsku reagovalo v roku 2018 necelých 15 uchádzačov, v roku 2019 to bolo už viac než 17 ľudí. Trvalo-vysoký záujem si zachováva v posledných rokoch aj Maďarsko. Na inzerát práce v Maďarsku reaguje priemerne viac ako 18 uchádzačov o zamestnanie. Najobľúbenejšie sú pozície v obchode.

 

Populárne pracovné pozície v Česku

Podľa výsledkov z posledných troch rokov sa medzi najobľúbenejšie pracovné pozície Slovákov v Česku dostali povolania ako obchodný manažér, obchodný zástupca, vodič a balič. Celkovo väčšej obľube sa tešia skôr pozície vyžadujúce nižšie vzdelanie a tiež nižšiu kvalifikáciu.

Ľudia sa vo veľkom hlásia aj na pozície robotníkov a rôznych pomocných pracovníkov. Zamestnávatelia, na druhej strane, najviac hľadajú pracovníkov do výroby, dopravy a logistiky, a najnovšie tiež i do oblastí informačných technológií a obchodu.