V našich zemepisných šírkach neexistujú exaktné pravidlá, ktoré by sa venovali tomu, akú fotografiu vkladať do životopisu a či ju tam vôbec dávať, alebo nie. Dnes sa pozrieme na to, ako by mala vyzerať správna fotografia v životopise.

Na otázku, či dávať svoju fotografiu do životopisu by sme v krátkosti mohli odpovedať – áno. Personalista totiž vníma uchádzača s fotografiou v životopise osobnejšie. Váš životopis sa stane zapamätateľnejším a fotografia o vás navyše vypovie o čosi viac informácií, než len písaný text.

Občas sa stretávame s názorom, kedy sa uchádzači obávajú, že nebudú z fotografie pre personalistu sympatickí a tak ich nevyberú. Môžeme vás ubezpečiť, že personalisti pristupujú k výberu vhodných kandidátov profesionálne a to, čo je pre nich je dôležité, je najmä či spĺňate kritéria na pracovnú pozíciu a či sa hodíte do tímu.

Fotografiu si môžu zamestnávatelia v určitých prípadoch aj vyžiadať, najmä ak ide o pozíciu, pri ktorej je vzhľad dôležitý, ako napríklad recepčná, letuška, herec či modelka. Na čom by sme si mali dať záležať pri výbere fotografie do životopisu?

 

Ako vyzerá vhodná fotografia do životopisu

Formát fotografie vhodnej do životopisu by mal byť podobný tomu na občianskom preukaze. Fotka má zachytávať vašu tvár na jednofarebnom pozadí. Zvoľte neutrálny výraz tváre, prípadne mierny úsmev. Nezáleží na tom, či je fotografia farebná alebo čiernobiela. Dôležité však je, aby bola aktuálna a vy ste na nej boli rozpoznateľní.

Nezabudnite ani na správny výber oblečenia. V ideálnom prípade stavte na klasickú košeľu alebo blúzku. Určite si neobliekajte športové alebo neforemné oblečenie a na hlavu si nedávajte šiltovku, ani klobúk.

Nevhodné sú fotografie, na ktorých vidno okolie, ktoré rozptyľuje pozornosť. Neprípustné sú rovnako aj fotografie s viacerými osobami či s rôznymi vizuálnymi efektami.

Naša rada na záver je jednoduchá. Ak chcete svojou fotografiou zaujať, dajte sa odfotiť v profesionálom fotoštúdiu.