Prvý deň v práci nemusí byť stresujúci, no či si to priznávate, alebo nie, určité napätie tam vždy je. Ako sa vraví, prvý dojem môžete urobiť iba raz, a to, či zanecháte dobrý dojem častokrát ovplyvní vaše ďalšie pôsobenie v novej práci. Poďme sa preto spoločne pozrieť na pár tipov, ako sa dobre zapísať u nového zamestnávateľa v prvý deň nástupu do práce.

Prvým a asi aj najzásadnejším tipom je autentickosť. To, či ste sami sebou ľudia totiž s veľkou pravdepodobnosťou dokážu prekuknúť za menej než jeden deň. Preto sa na nič nehrajte, buďte pozitívne naladení a pristupujte k novým úlohám s otvorenou hlavou.

Snažte sa veci vôbec nekritizovať, skôr ich pochopiť. Vašim cieľom by malo byť získať čo najviac informácií o danej pracovnej pozícií, očakávaniach od vás a o firme ako takej. Pýtajte sa a buďte zvedaví. To zvykne v ľuďoch zanechať vždy dobrý dojem.

V prvý deň príďte do práce v predstihu. Vyhnete sa tak stresu z rannej dopravy, alebo prípadného zablúdenia či iných nepredvídateľných situácií, ktoré vás môžu počas rána zastihnúť. Ak je to možné, skúste odísť medzi poslednými, alebo na pokyn vášho nadriadeného.

Počas orientácie v prvý deň si určite vypnite zvonenia na mobilnom telefóne, aby ste nerušili seba i ostatných kolegov. Rovnako sa vyvarujte aj výraznému parfému, ktorý by mohol niekomu vadiť.

Výber vhodného oblečenia je veľmi dôležitý. Či nastupujete do formálneho alebo neformálneho prostredia, oblečte sa adekvátne firemnej kultúre. Stavte na oblečenie, v ktorom sa cítite pohodlne. Posledné čo chcete, je celý deň si naprávať zle padnúcu košeľu alebo si sťahovať sukňu, ktorá sa vám pri chodení vyťahuje hore.

Pri nástupe do práce je dobrým zvykom priniesť malé občerstvenie vo forme ovocia alebo koláčov. Využite túto chvíľu a predstavte sa novým kolegom. Pripravte si, ideálne vopred, o sebe zopár slov a nezabudnite ani na prirodzenú reč tela, ktorá toho môže prezradiť viac, ako si myslíte. Pri predstavovaní sa snažte zapamätať si čo najviac mien. Dobre počúvajte a pozorujte svojich kolegov o akých témach sa bavia, pomôže vám to rýchlejšie zapadnúť. Prípadné potykanie si so šéfom navrhuje zásadne váš šéf.

 

Prajeme vám veľa šťastia v novej práci!