Máte naplánovaný pracovný pohovor do nového zamestnania? Podniknite pred ním niekoľko krokov na to, aby ste sa ubezpečili, že na potenciálneho zamestnávateľa urobíte čo najlepší dojem.

V rámci základnej prípravy na pohovor sa v prvom rade zamyslite na svojimi cieľmi a kvalifikáciou vo vzťahu k danej pracovnej pozícii. K tomu je potrebné urobiť si malý prieskum o spoločnosti, a taktiež si starostlivo preštudovať popis práce.

Pri ďalších krokoch sa nechajte inšpirovať našimi tipmi, ako sa úspešne pripraviť na pracovný pohovor.

 

Vytaste tie správne zbrane

Vytvorte si zoznam vašich 5-10 silných stránok, ktoré zodpovedajú požiadavkám na prácu. Môže ísť o zručnosti, vlastnosti, certifikáty, skúsenosti, odbornú kvalifikáciu či rôzne schopnosti a podobne. Počas pohovoru myslite na tieto veci a ihneď ako nastane príležitosť niektoré z nich vyzdvihnite a vysvetlite na nich náborovému pracovníkovi, prečo sa na túto prácu hodíte najlepšie práve vy.

Ako príklad môžete použiť aj minulé pracovné skúsenosti, pri ktorých sa dané vlastnosti prejavili.

 

Nezabudnite na správne oblečenie

V prípade výberu vhodného outfitu na pohovor sa inšpirujte firemnou kultúrou danej firmy. Ak ide o serióznu prácu, napríklad v banke, stavte na klasiku v podobe nadčasového slušného oblečenia, akým je napríklad oblek, alebo pre dámy kostým. Ak sa jedná o spoločnosť s uvoľnenejšou kultúrou, napríklad v médiách, stavte na štýl smart casual, čiže slušný neformálny štýl. Súčasťou vašej vizuálnej prezentácie je aj úprava vlasov, nechtov a v prípade žien aj make upu, ktorý by mal byť iba minimálny.

 

Čo si priniesť na pracovný pohovor

Základným dokumentom, ktorý je potrebné mať pri sebe na pohovore za každých okolností je vytlačený životopis, na ktorý sa môžete počas pohovoru aj odvolávať. V prípade kreatívnych pozícií je dobré mať poruke aj relevantné portfólio. Ak ste študent, prineste si taktiež potvrdenie o návšteve školy.

Určite sa vám zíde aj vlastné pero, prípadne vopred pripravené otázky, na ktoré sa chcete na konci pohovoru opýtať.