Z prieskumov vyplýva, že zamestnávateľovi trvá posúdenie životopisu kandidáta na voľné pracovné miesto v priemere menej než 1 minútu. Ako teda napísať životopis, ktorý zaujme na prvý pohľad? Poďme sa spolu pozrieť na to, ako upútať pozornosť náborových pracovníkov tým správnym spôsobom.

Klišé, klamstvá a preklepy sú chyby v životopise, ktoré sa neodpúšťajú. Ako si teda vytvoriť dokonalý životopis? Držte sa týchto 5 rád.

Hlavne relevantne

Správne napísaný životopis by vás mal nechať vyniknúť. Nenechajte sa však uniesť písaním chválospevov na svoju adresu v rozsahu viacerých A4. Uistite sa, že vaša prezentácia je stručná, profesionálna a relevantná. Ak zvládne napísať na jednu A4 svoj životopis Bill Gates, zvládnete to aj vy.

Pred písaním životopisu si pozorne prečítajte popis pracovného miesta a vyžadované zručnosti na danú pozíciu. Vo svojom životopise na nich reflektujte a spomeňte najmä tie pracovné skúsenosti, ktoré súvisia s daným miestom, o ktoré sa uchádzate.

Nebojte sa aj vynechať pracovnú skúsenosť, ak nie je pre danú voľnú pracovnú pozíciu relevantná.

Pozor na klišé

Ste zodpovedný, pracovitý a tímový hráč? To je každý! Vyhnite sa najčastejšie používaným opisom a použite radšej slová, ktoré sú neokukané, a zároveň majú význam pre danú pracovnú pozíciu.

Použite správne formátovanie

Pri životopise dbajte aj na výsledný vzhľad a dojem, aj vďaka ktorému možno získate vytúženú novú prácu. Používajte iba profesionálne typy písma, neutrálne farby a prehľadné formátovanie textu.

Fotografia nie je nutná

Necíťte sa byť povinní priložiť k životopisu aj vašu fotografiu. Ak máte pocit, že by vás potenciálny nový zamestnávateľ mohol hodnotiť skôr po výzorovej stránke, než po tej profesionálnej, fotografiu v životopise opomeňte. Tento tip samozrejme neplatí pre pozície, pri ktorých je vzhľad dôležitý, ako napríklad recepčný alebo moderátorka.

Získajte spätnú väzbu

Pred odoslaním životopisu ho ukážte niekomu, komu dôverujete, v ideálnom prípade niekomu, kto s vami už pracoval, a požiadajte ho o spätnú väzbu.

Po odoslaní životopisu vám už neostáva nič iné, iba čakať na telefonát. V prípade pozvánky na pohovor sa na neho nezabudnite dostatočne pripraviť.