Či už pracujete z domu na plný úväzok alebo iba príležitostne, pravdepodobne ste už niekedy zápasili s množstvom rozptýlení a pokušení, ktoré domáca kancelária ponúka. Ako si nastaviť produktívnu prácu z domu? To si priblížime v dnešnom článku.

Práca z domu má samozrejme svoje výhody. Hlavnými výhodami sú úspora času na dochádzanie do práce, úspora pohonných hmôt a peňazí na jedlo, či pohodlie pri práci v pyžame.

Home office, ako sa zvykne “nadávať” práci z domu, môže v skutočnosti viesť k vyššej produktivite, avšak iba vtedy, ak sa vám podarí správne nastaviť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

Istému levelu rozptýlení sa však nevyhnete. Poznáte to. Pes chce von. Špinavé prádlo sa už nezmestí do koša. Vaše deti úplne nechápu, že práca z domu si vyžaduje sústredenie a nerušený čas za počítačom. I keď niektoré faktory neovplyvníte, je mnoho toho, čo viete urobiť, aby ste boli pri práci z domu produktívnejší.

Zariaďte si svoj pracovný stôl

Prvým praktickým tipom na zvýšenie produktivity práce v domácom prostredí je zariadiť si pracovný priestor, ktorý by mal byť v ideálnom prípade oddelený od priestoru, v ktorom vykonávate iné činnosti. Pracovný stôl by teda nemal byť napríklad jedálenský stôl, alebo nebodaj gauč.

Uistite sa, že vo vašom pracovnom priestore máte okno, alebo minimálne prístup k čerstvému vzduchu. Okrem nutného vybavenia, akým sú pravdepodobne pre väčšinu z nás laptop alebo počítač, monitor, klávesnica a myš, si zariaďte svoje pracovné miesto aj ďalšími nerušivými prvkami. Príkladom môže byť rastlina, fotografia v rámčeku alebo pekný stojan na perá.

 

Pohodlne sa posaďte

Keďže sa práca za počítačom radí medzi sedavé zamestnania, alfou a omegou úspešnej a dlhodobej práce z domu je správne sedenie. Absolútne nevhodná je práca z gauču, alebo nebodaj z postele, pri ktorej vaša chrbtica veľmi trpí.

Najvhodnejšie sú klasické kancelárske stoličky, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali chrbátu primeranú oporu.

 

Oblečte sa

Ak začnete svoj pracovný deň vo vyťahanom tričku so šálkou kávy v ruke, smerujúc po prebudení rovno za počítač, produktivita vám dlho nevydrží. Aj v prípade práce z domu platí, že by ste si mali pred začiatkom práce privstať a urobiť ranný rituál. Ten môže zahŕňať krátku prechádzku alebo cvičenie, umytie sa, vypitie aspoň pohára vody a tiež prípravu raňajok.

Z pyžama sa prezlečte určite aj vtedy, ak vás v ten deň nečaká stretnutie alebo videohovor. Vďaka normálnemu oblečeniu sa budete cítiť profesionálnejšie a budete viac pripravení zvládnuť svoju prácu čo najproduktívnejším možným spôsobom.